  • ECC-A3A331JGE
ECC-A3A331JGE
advertisement
Manufacturer No:
ECC-A3A331JGE
HK JDW NO:
590-ECC-A3A331JGE
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ECC-A3A331JGE
Description:
KGE 330pF Ceramic Capacitor ±5% SL/GP 0.433Dia 11.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
ECC-A3A331JGE
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KGE
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    SL/GP
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    SL
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    4320
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Diameter
    11mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Width
    5mm