  • EBVW020A0B984Z
EBVW020A0B984Z
advertisement
Manufacturer No:
EBVW020A0B984Z
HK JDW NO:
342-EBVW020A0B984Z
Package:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet:
EBVW020A0B984Z
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EBVW020A0B984Z
  • Type
    Intermediate Bus Converter
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    240W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95.2%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Current - Output (Max)
    20A
  • Control Features
    Enable, Active High
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 1/8 Brick
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Barracuda™ EBVW020A0B (240W)
  • Size / Dimension
    2.30Lx0.90W x 0.44 H 58.4mmx22.9mmx11.1mm
  • Feature
    Remote On/Off, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)