  • EBC19HETH
EBC19HETH
advertisement
Manufacturer No:
EBC19HETH
HK JDW NO:
765-EBC19HETH
Package:
Datasheet:
Description:
Female 0.100 2.54mm Phosphor Bronze 1 Rows Tray Solder Gold 19 Positions Polybutylene Terephthalate (PBT)
Step5Bar-code shipping tag
EBC19HETH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Cantilever
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    38
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.775 inch
  • Body Breadth
    0.33 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Card Type
    Non Specified - Dual Edge
  • Read Out
    Single
  • Flange Feature
    Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm
  • Length - Termination
    0.2 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C