  • EB01-FS225R12KE3
EB01-FS225R12KE3
advertisement
Manufacturer No:
EB01-FS225R12KE3
Manufacturer:
Power Integrations
HK JDW NO:
633-EB01-FS225R12KE3
Package:
Module
Datasheet:
EB01-FS225R12KE3
Description:
Chassis Mount Bulk Obsolete Gate Drivers ICs 800V V Module
Purchasing and Inquiry
EB01-FS225R12KE3 Overview
The Module package offers greater flexibility.Bulk is the packaging method.Its recommended mounting way is Chassis Mount.Gate drivers is designed wGate driversh a IGBT gate.This device can operate at temperatures up to -40°C~85°C.A boot strap voltage of 800V is the maximum possible high-side voltage.This gate driver belongs to the SCALE?-1 series.
EB01-FS225R12KE3 Features
Embedded in the Bulk package
Employing a gate type of IGBT
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 800V
Operating with the supply voltage of SCALE?-1
EB01-FS225R12KE3 Applications
There are a lot of Power Integrations EB01-FS225R12KE3 gate drivers applications.
  • Motor Control
  • General Purpose 3-Phase Inverter
  • serial peripheral interface (SPI), I2C
  • Digitally controlled power supplies
  • 3-Phase Motor Inverter Driver
  • Welding
  • Motor Drives
  • Line drivers
  • 48 V to 12 V PoL Converters, 48 V to Low Voltage Bus Converter,
  • High-voltage isolated DC-DC converters
Step5Bar-code shipping tag
EB01-FS225R12KE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    SCALE™-1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Gate Type
    IGBT
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    800V