  • EAST16086GA4
EAST16086GA4
advertisement
Manufacturer No:
EAST16086GA4
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-EAST16086GA4
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
EAST16086GA4
Description:
LED YELLOW-GRN CLEAR 0603 SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EAST16086GA4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    2-SMD
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Color
    Yellow-Green
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.20mmx0.80mm
  • Forward Voltage
    2V
  • Luminous Intensity
    63 mcd
  • Millicandela Rating
    63mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    575nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength - Dominant
    572nm
  • Height
    700μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • Height (Max)
    0.70mm