  • EAST16083GA0
EAST16083GA0
advertisement
Manufacturer No:
EAST16083GA0
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-EAST16083GA0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
EAST16083GA0
Description:
LED GREEN CLEAR 2SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EAST16083GA0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Color
    Green
  • HTS Code
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.4V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.60mmx0.80mm