  • EAC-06-102
EAC-06-102
advertisement
Manufacturer No:
EAC-06-102
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-EAC-06-102
Package:
Datasheet:
EAC-06-102
Description:
LINE FILTER 250VDC/VAC 6A CHAS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EAC-06-102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2010
  • Series
    EAC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    6A
  • Frequency
    1MHz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cURus, VDE
  • Physical Dimension
    L85.0XB39.0XH30.0 (mm)/L3.346XB1.535XH1.181 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Leakage Current
    130μA
  • Filter Type
    Single Phase
  • High Pot
    2500 V
  • Height
    30mm
  • Length
    85mm
  • Width
    39mm