  • E5CS-RGU-W AC100-240
E5CS-RGU-W AC100-240
advertisement
Manufacturer No:
E5CS-RGU-W AC100-240
HK JDW NO:
607-E5CS-RGU-W AC100-240
Package:
Datasheet:
Description:
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E5CS-RGU-W AC100-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.243lb 110.22g
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2002
  • Series
    E5CS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Temperature Controller (Thermistor, NTC)
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Output Type
    Relay
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 45.00mm x 45.00mm
  • Display Type
    LED - Red Characters
  • Input Range
    -50°C ~ 300°C
  • Number of Characters Per Row
    3.5
  • Control Method
    On/Off, Proportional (PID)
  • Display Characters - Height
    0.531 13.50mm