  • E5CN-Q2TU AC100-240
E5CN-Q2TU AC100-240
advertisement
Manufacturer No:
E5CN-Q2TU AC100-240
HK JDW NO:
607-E5CN-Q2TU AC100-240
Package:
Description:
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E5CN-Q2TU AC100-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.243lb 110.22g
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2008
  • Series
    E5CN
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Termination Style
    Plug In, 11 Pin (Octal)
  • Output Type
    Relay (2), Voltage (External SSR)
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 45.00mm x 45.00mm
  • Display Type
    LED - Dual Color Characters
  • Input Range
    -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 50mV
  • Number of Characters Per Row
    4, 4
  • Control Method
    On/Off, Proportional (PID)
  • Display Characters - Height
    0.433 11.00mm 0.256 6.50mm