  • E5CB-Q1TC AC100-240
E5CB-Q1TC AC100-240
advertisement
Manufacturer No:
E5CB-Q1TC AC100-240
HK JDW NO:
607-E5CB-Q1TC AC100-240
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E5CB-Q1TC AC100-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.221lb 100.24g
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2008
  • Series
    E5CB
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Temperature Controller (Type J, K, R, S, T)
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Relay, Voltage (External SSR)
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 45.00mm x 45.00mm
  • Display Type
    LED - Dual Color Characters
  • Input Range
    -200°C ~ 1700°C
  • Number of Characters Per Row
    4, 4
  • Control Method
    On/Off, Proportional (PID)
  • Display Characters - Height
    0.638 16.20mm