  • E3AS-L80MT-M1TJ 0.3M
E3AS-L80MT-M1TJ 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
E3AS-L80MT-M1TJ 0.3M
HK JDW NO:
607-E3AS-L80MT-M1TJ 0.3M
Package:
Description:
10V~30V E3AS-L Series Teaching Method Background Suppression -25°C~55°C
Purchasing and Inquiry
E3AS-L80MT-M1TJ 0.3M Overview
You'll get reliable performance if the photoelectric sensor's temperature is -25°C~55°C. The voltage of this electronic components should be given 10V~30V into a circuit or system to make it work. For photoelectric sensors, a response time of 1ms is considered optimal.
E3AS-L80MT-M1TJ 0.3M Features
Sensing Distance: 0.394 ~ 3.150 (10.00mm ~ 80.00mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -25°C~55°C
E3AS-L Series
E3AS-L80MT-M1TJ 0.3M Applications
  • Mechanical engineering
  • Entrance and gate
  • Measuring distance
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Zone scanners
  • Logistics and materials handling
  • detect objects
  • Contrast sensors
  • Detecting colours
  • Luminescence sensors
Step5Bar-code shipping tag
E3AS-L80MT-M1TJ 0.3M
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
  • Series
    E3AS-L
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Ingress Protection
    IEC 60529 IP67, IP69K
  • Output Configuration
    PNP
  • Cable Length
    11.81 300.00mm
  • Response Time
    1ms
  • Adjustment Type
    Teaching Method
  • Sensing Distance
    0.394 ~ 3.150 (10.00mm ~ 80.00mm)