  • DZ2W43000L
DZ2W43000L
advertisement
Manufacturer No:
DZ2W43000L
HK JDW NO:
590-DZ2W43000L
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DZ2W43000L
Purchasing and Inquiry
DZ2W43000L Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 10μA @ 35.8V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Reverse leakage currents can reach 10μA.As it has a zener current of 5mA, it has a tremendous amount of design flexibility.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
DZ2W43000L Features
reverse leakage current of 10μA @ 35.8V
10μA @ 35.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the zener current of 5mA
DZ2W43000L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components DZ2W43000L applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DZ2W43000L
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Discontinued
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DZ2W43
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    65Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 35.8V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Impedance-Max
    65Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    43V
  • Zener Voltage
    43V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    700μm
  • Length
    2.6mm
  • Width
    1.6mm