  • DZ2W30000L
DZ2W30000L
advertisement
Manufacturer No:
DZ2W30000L
HK JDW NO:
590-DZ2W30000L
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DZ2W30000L
Purchasing and Inquiry
DZ2W30000L Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 10μA @ 21V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.Reverse leakage current reaches a maximum of 10μA.Having a zener current of 10mA, it is highly flexible in terms of design.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
DZ2W30000L Features
reverse leakage current of 10μA @ 21V
10μA @ 21V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the zener current of 10mA
DZ2W30000L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components DZ2W30000L applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DZ2W30000L
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DZ2W30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 21V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    30V
  • Zener Voltage
    30V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    700μm
  • Length
    2.6mm
  • Width
    1.6mm