  • DZ2S082M0L
DZ2S082M0L
advertisement
Manufacturer No:
DZ2S082M0L
HK JDW NO:
590-DZ2S082M0L
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DZ2S082M0L
Purchasing and Inquiry
DZ2S082M0L Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 5V is required.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1V @ 10mA V.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 100nA.
DZ2S082M0L Features
reverse leakage current of 100nA @ 5V
100nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
DZ2S082M0L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components DZ2S082M0L applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DZ2S082M0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 5V
  • Power Dissipation
    150mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Forward Voltage
    1V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Height
    600μm
  • Length
    1.2mm
  • Width
    800μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±2.5%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    150mW