  • DZ-10GW-1B
DZ-10GW-1B
advertisement
Manufacturer No:
DZ-10GW-1B
HK JDW NO:
607-DZ-10GW-1B
Package:
Datasheet:
DZ-10GW-1B
Description:
Quantity:
In Stock : 27
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DZ-10GW-1B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    50g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DZ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP00
  • Depth
    17.45mm
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    10A
  • Operating Force
    170gf
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@30VDC
  • Overtravel
    0.062 (1.6mm)
  • Differential Travel
    0.156 (4.0mm)
  • Operating Position
    0.859 (21.8mm)
  • Release Force
    28gf
  • Length
    72.4mm
  • Width
    17.45mm
  • Body Height
    22.7mm