  • DWG4.50BK75
DWG4.50BK75
advertisement
Manufacturer No:
DWG4.50BK75
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-DWG4.50BK75
Package:
Datasheet:
DWG4.50BK75
Description:
SELF WRAP 4.5" X 75' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DWG4.50BK75
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Operating Temperature
    -51°C~121°C
  • Series
    Gator Wrap™
  • Feature
    Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Self Wrap
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Split Flexible Tube
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant, Puncture Resistant, Tear Resistant
  • Liquid Protection
    Petroleum Resistant, Water Resistant
  • Length
    75.00' 22.86m
  • Wall Thickness
    0.050 1.27mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    4.500 (114.30mm)