  • DTS24F25-43SB
DTS24F25-43SB
advertisement
Manufacturer No:
DTS24F25-43SB
HK JDW NO:
795-DTS24F25-43SB
Package:
Datasheet:
DTS24F25-43SB
Description:
Receptacle, Socket ALUMINUM ALLOY Crimp Bulk Threaded
Step5Bar-code shipping tag
DTS24F25-43SB
    Select All
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating
    13A
  • Number of Contacts
    43
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
    SOLID
  • Environmental Characteristics
    CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
  • Shell Size
    25
  • Plating
    Nickel
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Circuit Application
    Power
  • Number of Power Positions
    20
  • Number of Signal Positions
    23
  • Plating - Body
    Electroless Nickel
  • Contact Rating (Current)
    7.5A
  • Preloaded
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Insulation Material
    Silicone
  • Shell Material
    ALUMINUM ALLOY
  • Body Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Feature
    Shielded
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Socket
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C