  • DTS24F25-24PE
DTS24F25-24PE
advertisement
Manufacturer No:
DTS24F25-24PE
HK JDW NO:
795-DTS24F25-24PE
Package:
Datasheet:
DTS24F25-24PE
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
Step5Bar-code shipping tag
DTS24F25-24PE
    NO
  • Current Rating (Amps)
    13A 23A
  • Total Number of Contacts
    24
  • Orientation
    E
  • Ingress Protection
    Environment Sealed
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    23A
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    25-24
    SOLID
  • Body Plating
    Electroless Nickel
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C