  • DTS24F25-04SC
DTS24F25-04SC
advertisement
Manufacturer No:
DTS24F25-04SC
HK JDW NO:
795-DTS24F25-04SC
Package:
Datasheet:
DTS24F25-04SC
Description:
Receptacle, Socket Aluminium 56 Positions
Step5Bar-code shipping tag
DTS24F25-04SC
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Panel
  • Insulation Material
    Silicone
  • Shell Material
    Aluminium
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Socket
  • Number of Positions
    56
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    56
  • Shielding
    Shielded
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
    SOLID
  • Environmental Characteristics
    CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
  • Shell Size
    25
  • Termination Type
    CRIMP
  • Plating
    Nickel
  • Coupling Type
    THREADED
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Contact Current Rating
    7.5A