  • DTS24F21-39SC
DTS24F21-39SC
advertisement
Manufacturer No:
DTS24F21-39SC
HK JDW NO:
795-DTS24F21-39SC
Package:
Datasheet:
DTS24F21-39SC
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
Step5Bar-code shipping tag
DTS24F21-39SC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Insulation Material
    Silicone
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series III, DTS
  • Published
    2009
  • Feature
    Shielded
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    39
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    39
  • Orientation
    C
  • Ingress Protection
    Environment Sealed
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    21-39
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Body Plating
    Electroless Nickel
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Contact Current Rating
    7.5A