  • DTM110PW120C
DTM110PW120C
advertisement
Manufacturer No:
DTM110PW120C
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-DTM110PW120C
Package:
Datasheet:
DTM110PW120C
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DTM110PW120C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    1.3lbs 589.7g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2012
  • Series
    DTM110-C (110W)
  • Size / Dimension
    6.70Lx2.55W x 1.52 H 170.0mmx64.8mmx38.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Power
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    90W
  • Power Rating
    90W
  • Max Power Dissipation
    90W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    7.5A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Current - Output (Max)
    7.5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Cable Length
    1.05m
  • Output Current
    7.5A
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    90W
  • Voltage - Output
    12V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    7.5A
  • Max Output Power
    90W
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    41.34 1.05m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Power DIN, 4 Pin
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    38.608mm
  • Length
    170.18mm
  • Width
    64.77mm