  • DT80PW280D
DT80PW280D
advertisement
Manufacturer No:
DT80PW280D
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-DT80PW280D
Package:
Datasheet:
DT80PW280D
Description:
TDK LAMBDA DT80PW280D ADAPTOR, AC-DC, 28V, 2.86A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DT80PW280D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.972lb 440.89g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Published
    2015
  • Series
    DT80-D (80W)
  • Size / Dimension
    5.20Lx2.71W x 1.57 H 132.0mmx69.0mmx40.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Power
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    80W
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    Level VI, CoC Tier 2
  • Max Output Current
    2.86A
  • Voltage - Output 1
    28V
  • Current - Output (Max)
    2.86A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    80W
  • Voltage - Output
    28V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2.86A
  • Max Output Power
    80W
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    41.34 1.05m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Power DIN, 4 Pin
  • No Load Power Consumption
    150mW Max
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    39.878mm
  • Length
    132.08mm
  • Width
    68.834mm