  • DT1608C-152MLB
DT1608C-152MLB
advertisement
Manufacturer No:
DT1608C-152MLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-DT1608C-152MLB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DT1608C-152MLB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Magnetically Shielded
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.07Ohm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    2618
  • Rated Current-Max
    1.9A
  • Inductance-Nom (L)
    1.5 µH
  • Self Resonant Frequency
    120MHz