  • DT13-08PC
DT13-08PC
advertisement
Manufacturer No:
DT13-08PC
HK JDW NO:
795-DT13-08PC
Package:
Datasheet:
Description:
DT Series 2-Row Header Solder NOT SPECIFIED Bulk Panel Mount, Through Hole, Right Angle Nickel Plastic 8-Position Board to Cable/Wire 1.388 35.26mm Height
Quantity:
In Stock : 107
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DT13-08PC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insulation Height
    1.388 35.26mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Insulation Color
    Green
  • Body Length or Diameter
    1.435 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.250 (6.35mm)
  • Contact Length - Post
    0.122 3.10mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    1 inch
  • Empty Shell
    NO
  • Rated Current (Signal)
    13A
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Plastic
  • Shell Material
    GLASS FILLED POLYAMIDE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DT
  • Published
    2012
  • Feature
    Mounting Flange
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    8
  • Applications
    Automotive
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    250VDC