  • DT06-12SB-E003
DT06-12SB-E003
advertisement
Manufacturer No:
DT06-12SB-E003
HK JDW NO:
795-DT06-12SB-E003
Package:
Datasheet:
DT06-12SB-E003
Description:
2 Rows Plug Bulk Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DT Thermoplastic
Quantity:
In Stock : 793
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DT06-12SB-E003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    GLASS FILLED POLYAMIDE
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    DT
  • Feature
    Cap (Cover), IP68, IP6K9K
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Filter Feature
    NO
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    4.445mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Reference Standard
    UL
  • Empty Shell
    YES
  • Operating Supply Voltage
    250V
  • Rated Current (Signal)
    13A
  • Note
    Contacts Not Included
  • ELV
    Compliant
  • Contact Termination
    Crimp
  • Hybrid Connector
  • Serviceable
    Yes
  • Height
    32.21mm
  • Length
    40.5638mm
  • Width
    20.828mm