  • DT04-12PC-CE01
DT04-12PC-CE01
advertisement
Manufacturer No:
DT04-12PC-CE01
HK JDW NO:
795-DT04-12PC-CE01
Package:
Datasheet:
DT04-12PC-CE01
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Green 12 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp DT
Quantity:
In Stock : 391
Step5Bar-code shipping tag
DT04-12PC-CE01
  • Length
    47.19mm
  • Width
    40.56mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    GLASS FILLED POLYAMIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DT
  • Published
    2012
  • Feature
    Cap (Cover), IP68, IP6K9K, Reduced Wire Seals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Green
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Filter Feature
    NO
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    4.445mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Reference Standard
    UL
  • Body Breadth
    0.876 inch
  • Empty Shell
    YES
  • Body Depth
    1.858 inch
  • Operating Supply Voltage
    250V
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Current Rating
    13A