  • DT04-12PA-P016
DT04-12PA-P016
advertisement
Manufacturer No:
DT04-12PA-P016
HK JDW NO:
795-DT04-12PA-P016
Description:
2 Rows COMBINATION LINE CONNECTOR Box Grey 12 Positions CABLE Thermoplastic
Quantity:
In Stock : 697
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DT04-12PA-P016
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Nickel
  • Mounting Type
    CABLE
  • Shell Material
    GLASS FILLED POLYAMIDE
  • Packaging
    Box
  • Connector Type
    COMBINATION LINE CONNECTOR
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Grey
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    4.445mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Reference Standard
    UL
  • Body Breadth
    0.876 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Empty Shell
    YES
  • Operating Supply Voltage
    250V
  • Rated Current (Signal)
    13A
  • Body/Shell Style
    Compliant
  • Termination Type
    CRIMP
  • Height
    51.8922mm
  • Length
    40.5638mm
  • Width
    22.2504mm