  • DSTB30200C
DSTB30200C
advertisement
Manufacturer No:
DSTB30200C
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-DSTB30200C
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DSTB30200C
Step5Bar-code shipping tag
DSTB30200C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Reverse Current-Max
    160μA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    160μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V