  • DST3-24B17
DST3-24B17
advertisement
Manufacturer No:
DST3-24B17
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DST3-24B17
Package:
Datasheet:
DST3-24B17
Description:
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DST3-24B17
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    2.4W
  • Max Power Dissipation
    2.4W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L35.05XB28.7XH30.23 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    100mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 200mA Series 100mA
  • Power - Max
    2.4VA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V
  • Output Voltage 2
    12V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    2.4 VA
  • Height
    30.23mm
  • Length
    35.05mm
  • Width
    28.7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.25lb 113.4g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Split Bobbin Plug-In
  • Size / Dimension
    35.05mm Lx28.70mm W