  • DST10100S
DST10100S
advertisement
Manufacturer No:
DST10100S
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-DST10100S
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
DST10100S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DST10100S
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DST10100S.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    10A