  • DSSK20-0045A
DSSK20-0045A
advertisement
Manufacturer No:
DSSK20-0045A
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSSK20-0045A
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DSSK20-0045A
Step5Bar-code shipping tag
DSSK20-0045A
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.299997g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE, LOW NOISE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    35
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    90W
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    680mV @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    680mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    300μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V