  • DSSK18-0025B
DSSK18-0025B
advertisement
Manufacturer No:
DSSK18-0025B
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSSK18-0025B
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DSSK18-0025B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSSK18-0025B
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, LOW NOISE, FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 25V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    450mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    25V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    140A