  • DSS60-0045B
DSS60-0045B
advertisement
Manufacturer No:
DSS60-0045B
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSS60-0045B
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DSS60-0045B
Step5Bar-code shipping tag
DSS60-0045B
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    155W
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 60A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    60A
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    600A
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    600mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600A
  • Height
    21.46mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm