  • DSPIC33FJ64MC204-I/ML
DSPIC33FJ64MC204-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64MC204-I/ML
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ64MC204-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ64MC204 44 Pin 40MHz 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 38
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ64MC204-I/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ64MC204
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    76mA
  • Data Converter
    A/D 9x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    512 kb
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    4096
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of External Interrupts
    3
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    880μm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm