  • DSPIC33FJ32MC102T-I/SO
DSPIC33FJ32MC102T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ32MC102T-I/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ32MC102T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
32KB 11K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ32MC102 28 Pin 32MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 16702
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ32MC102T-I/SO
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ32MC102
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    1K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 11K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    17.9mm