  • DSPIC33FJ32GS406T-50I/MR
DSPIC33FJ32GS406T-50I/MR
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ32GS406T-50I/MR
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ32GS406T-50I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ32GS406 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11827
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ32GS406T-50I/MR
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Published
    2011
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ32GS406
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
    58
  • Speed
    50 MIPs
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • DMA Channels
    NO
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Max Frequency
    40MHz
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    2048
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    1mm