  • DSPIC33FJ12GP202-E/SO
DSPIC33FJ12GP202-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ12GP202-E/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ12GP202-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
12KB 12K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ12GP2 28 Pin 40MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 7150
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ12GP202-E/SO
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    28
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ12GP2
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    12kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    12KB 12K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    90mA
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    512
  • Length
    17.9mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm