  • DSPIC33FJ128GP706A-I/MR
DSPIC33FJ128GP706A-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ128GP706A-I/MR
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ128GP706A-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 128K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ128GP706A 64 Pin 40MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12213
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ128GP706A-I/MR
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ128GP706A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    16K x 8
  • Memory Type
    FLASH, RAM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 18x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Number of Programmable I/O
    85
  • Format
    FIXED-POINT
  • Height Seated (Max)
    1mm