  • DSPIC33FJ128GP206AT-I/PT
DSPIC33FJ128GP206AT-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ128GP206AT-I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ128GP206AT-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ128GP206A 64 Pin 40MHz 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 9471
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ128GP206AT-I/PT
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ128GP206A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 18x10b/12b
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Format
    FIXED-POINT
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm