  • DSPIC33EP64MC203T-E/TL
DSPIC33EP64MC203T-E/TL
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP64MC203T-E/TL
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP64MC203T-E/TL
Package:
36-VFTLA Exposed Pad
Description:
64KB 22K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP64MC203 36 Pin 60MHz 3.3V 36-VFTLA Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1960
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP64MC203T-E/TL
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    36-VFTLA Exposed Pad
  • Number of Pins
    36
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    36
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    60MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP64MC203
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    4K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b/12b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    4096
  • Height Seated (Max)
    1mm