  • DSPIC33EP64GS506T-E/PT
DSPIC33EP64GS506T-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP64GS506T-E/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP64GS506T-E/PT
Package:
64-TQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP64GS506 64 Pin 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 4108
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP64GS506T-E/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP64GS506
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 22x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    7
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Max Frequency
    70MHz
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm