  • DSPIC33EP64GP506-I/PT
DSPIC33EP64GP506-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP64GP506-I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP64GP506-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
64KB 22K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 33EP Series DSPIC33EP64GP506 64 Pin 70MHz 3.3V 64-TQFP
Purchasing and Inquiry
DSPIC33EP64GP506-I/PT Overview
For space savings, it is available in the 64-TQFP package. It is mounted using the way of Surface Mount. Package Tray contains it. A core processor of dsPIC is present in the device. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. FLASH is its program memory type. There are 53 I/Os on it, which makes it a very simple device. Based on its base part number of DSPIC33EP64GP506, other similarly-sized components can be found. At QUAD, its terminals are located. As far as terminations are concerned, there are 64 terminations present. The dsPIC? 33EP series includes this electrical component. As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible. The gadget has MICROCONTROLLER for its uPs, uC, and peripheral ICs. The structure is composed of 64 pins. 64 pins are on it in total. Subcategory Digital Signal Processors includes this component. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 64kB. Working at a frequency of 70MHz results in excellent efficiency. Using 3.3V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use. In total, there are 5 timers and counters. Using an oscillator type Internal, it operates.
DSPIC33EP64GP506-I/PT Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33EP64GP506-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33EP64GP506-I/PT Microcontroller applications.
  • Heart rate monitors
  • Measuring revolving objects
  • Guidance-GPS
  • Digital set-top boxes
  • Oscilloscopes
  • Refrigerators
  • Light sensing & controlling devices
  • Mice
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP64GP506-I/PT
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP64GP506
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    4K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b/12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    512 kb
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    4096
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm