  • DSPIC33EP512MC202T-I/SO
DSPIC33EP512MC202T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP512MC202T-I/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP512MC202T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
512KB 170K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP512MC202 28 Pin 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 4981
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP512MC202T-I/SO
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EP512MC202
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    24K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Size
    512KB 170K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    150mA
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    12
  • ROM (words)
    174762
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
  • Length
    17.9mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm