  • DSPIC33EP32MC202-I/SP
DSPIC33EP32MC202-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP32MC202-I/SP
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP32MC202-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
32KB 10.7K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 33EP Series DSPIC33EP32MC202 28 Pin 70MHz 3.3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
DSPIC33EP32MC202-I/SP Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package. Using Through Hole, it is mounted. It comes in a Tube package. dsPIC core processor is present on the device. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. FLASH is the type of program memory used by it. 21 I/Os can be found on it. A comparable component can be found by using the base part number DSPIC33EP32MC202. At DUAL, it has its terminals. As far as terminations are concerned, there are 28 terminations present. An electrical component such as this is included in the series dsPIC? 33EP. As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible. MICROCONTROLLER is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. For its construction, 28 pins are used. Total number of pins is 28. Digital Signal Processors contains this component. The devices have a memory size of 32kB that can be used to store programs and data. It is highly efficient when it works at a frequency of 70MHz. The supply voltage of 3.3V's adaptability can be fully utilised by designers. The number of timers and counters is 5. Using an oscillator type Internal, it operates.
DSPIC33EP32MC202-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33EP32MC202-I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33EP32MC202-I/SP Microcontroller applications.
  • Virtual reality VR robots
  • Auto-breaking system
  • Tape drives
  • Smoke alarms
  • Teletext terminals
  • Hand-held metering systems
  • Entertainment products
  • Microwave ovens
  • Computer/laptop
  • Switches
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP32MC202-I/SP
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP32MC202
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    2K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 10.7K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    10922
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
  • Length
    34.671mm