  • DSPIC33EP256MU814-I/PL
DSPIC33EP256MU814-I/PL
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP256MU814-I/PL
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP256MU814-I/PL
Package:
144-LQFP
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP256MU814 144 Pin 60MHz 3.3V 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 14465
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP256MU814-I/PL
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Published
    2012
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    60MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP256MU814
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    122
  • RAM Size
    12K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 85.5K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    120mA
  • Data Converter
    A/D 32x10b/12b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Address Bus Width
    14
  • ROM (words)
    87381
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • External Data Bus Width
    8
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    20mm