  • DSPIC33CK64MP502T-I/2N
DSPIC33CK64MP502T-I/2N
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33CK64MP502T-I/2N
HK JDW NO:
536-DSPIC33CK64MP502T-I/2N
Package:
28-UQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33CK Series DSPIC33CK64MP502 3.3V 28-UQFN Exposed Pad
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33CK64MP502T-I/2N
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    DSPIC33CK64MP502
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    300mA
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 3x12b
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    8000
  • Number of Timers
    4
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Width
    6mm
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-UQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA