  • DSPIC33CK32MP203-E/M5
DSPIC33CK32MP203-E/M5
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33CK32MP203-E/M5
HK JDW NO:
536-DSPIC33CK32MP203-E/M5
Package:
36-UFQFN Exposed Pad
Description:
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK Series DSPIC33CK32MP203 3.3V 36-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11588
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33CK32MP203-E/M5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    36-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    36
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DSPIC33CK32MP203
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N36
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    29
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Data Converter
    A/D 16x12b; D/A 3x12b
  • RAM (words)
    8192
  • Number of Timers
    1
  • Internal Bus Architecture
    SINGLE
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    4
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    5mm