  • DSPIC30F5011T-20E/PTG
DSPIC30F5011T-20E/PTG
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F5011T-20E/PTG
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC30F5011T-20E/PTG
Package:
64-TQFP
Description:
66KB 22K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F5011 64 Pin 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 12920
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F5011T-20E/PTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Max Frequency
    20MHz
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    2048
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    DSPIC30F5011
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    66kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    52
  • Speed
    20 MIPS
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V