  • DSPIC30F4013T-20E/ML
DSPIC30F4013T-20E/ML
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F4013T-20E/ML
HK JDW NO:
536-DSPIC30F4013T-20E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
48KB 16K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F4013 44 Pin 20MHz 5V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2722
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F4013T-20E/ML
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    DSPIC30F4013
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Number of I/O
    30
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    AC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    48KB 16K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 13x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
  • Length
    8mm
  • Height Seated (Max)
    1mm