  • DSPIC30F2012-20I/SP
DSPIC30F2012-20I/SP
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F2012-20I/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC30F2012-20I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
12KB 4K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 30F Series DSPIC30F2012 28 Pin 20MHz 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
DSPIC30F2012-20I/SP Overview
There is an option to purchase it in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package, which saves space. Mounted using Through Hole. In the package Tube, it is included. It is equipped with a dsPIC core processor. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. FLASH has been assigned to it as a program memory. It has a number of 20I/Os. Other components that are comparable to it have the base part number DSPIC30F2012. DUAL is the position of its terminals on the board. As far as terminations are concerned, there are 28 terminations present. In the dsPIC? 30F series, this electrical component is found. It is constructed using 28 pins. During the mounting process, the device is mounted based on the Through Hole method. It is equipped with 28 pins in total. It falls under the category of Digital Signal Processors. A device with a memory size of 12kB can store programs and data. The system is highly efficient when working at a frequency of 20MHz. While employing 3.3V, designers can maximize its supply voltage adaptability. There are 3 timers/counters. There are a total of 12 programmable I/Os. An oscillator of type Internal is used.
DSPIC30F2012-20I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC30F2012-20I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F2012-20I/SP Microcontroller applications.
  • Smart instruments
  • Industrial instrumentation devices
  • 3D printers
  • Home video and audio
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Keyboards
  • Heater/Fan
  • DDC control
  • Radio
  • Xbox
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F2012-20I/SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    DSPIC30F2012
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    12kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • Number of Bits
    16
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    12KB 4K x 24
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Density
    96 kb
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of Programmable I/O
    12
  • Format
    FIXED-POINT
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm